Mal da yalan mülk  de yalan al biraz da sen oyalan. Bir de para icat olmuş, o zaten toplan yalan.

Para pul işleri hayatımızın büyük kısmını meşgul ediyor. Nasıl etmesin, parasız yaşanmıyor. Herkes bir şekilde para kazanmanın, hayatını sürdürmenin peşinde. Mümkünse yırtmak istiyoruz. Yırtmak dediğimiz de esasen hayatımızın kalan kısmını istediğimiz şekilde ve yarınlara güvenle bakarak geçirebilmek.

Her yaşın ayrı bir güzelliği olduğu gibi her yaşın da paraya, mala mülke bakışı ayrı. Gençken planlar değişik oluyor. Yıllar geçtikçe bakış değişiyor, beklentiler değişiyor. Fakat değişmeyen genel geçer şeyler de var.

Kimse kimsenin para kazanma şeklini beğenmiyor. Herkesin aklı kendine, bunda pek bir acaiplik yok. Daha acaip kısmı kimse kimsenin para harcama şeklini de beğenmiyor.

İnsan başkasının mesleğini eleştirse de iş yapmaya gelince, kendisine yabancı mesleklerde saygı duyma noktasına gelebiliyor. Başkasının işini ne kadar yapamıyorsa ve o işe ne kadar muhtaç kalmışsa o işle kazanılan paranın miktarına o kadar razı oluyor.

İş harcamaya gelince iş çok tuhaf haller alıyor. Başkasının para harcamasını hem beğenmiyor, hem de beğenmesi pek mümkün olmuyor.

Bu iş önce yakın akrabalarda başlıyor, hatta aile içinde. Sonra uzak akrabalarla devam ediyor, sonra da arkadaşlar ve tanıdıklarla. Büyük bir harcama yaptığınızda, örneğin bir araba veya ev aldığınızda, dikkat edin herkes ayrı telden çalacak. Yüzünüze söylemeseler de insanlar doğru bir yatırım yapamadığınızı, ya lüzumsuz bir harcama yaptığınızı, kazıklandığınızı, ya da en iyi ihtimalle işin içinde bir çapanoğlu olduğunu düşüneceklerdir.

E n’olmuş yani demeyin. Bu kafa bir süre sonra değerlendiremediğiniz, harcayamadığınız, değerini bilemediğiniz bu para veya malın daha doğru ellere geçmesi dileklerini doğurur. Eğer parayı hakkıyla yiyemezseniz, bu işi hakkıyla yapabilecek adaylar çıkar. Doğa boşluk kaldırmaz.

Eğer elinizdeki parayı hakkıyla yiyemediğinizi, hatta hiç yiyemediğinizi düşündürürseniz, hele hele ihtiyaç fazlası olduğu fikri de oluşursa zaten likit olan para akar ve yolunu bulur 🙂

Bu iş, kısmi ya da bütün servetin transferi girişimleri şeklinde olabilir. Beraber yatırım yapmaktan, yüce fikirlerle sizin paranızı yönlendirme girişimlerine, borç almaktan, saadet zincirlerine katılıma kadar neredeyse sonsuz sayıda girişim şekli. Hayal gücüne ve güncel trendlere kalmış.

Hep dedikleri gibi; “Yemeyenin malını yerler”

Allah herkese yiyebileceği parayı, malı versin.  Afiyetle yiyin.